Ковачевски: Ќе се повлечам за да средам работи од минатото ќе плачете по мене ама ќе ме нема тогаш

Сегашниот премиер Ковачевски сериозно размислува целосно да се повлече поради преголемиот притисок од јавноста но и од опозицијата. Оваа одлука е сериозна и е точна […]

Ковачевски: Кој ќе се обиде да организира референдум или избори ќе оди во затвор мораме да штедиме во овие моменти

Најновата вест штотоку пристигна од нашиот премиер Ковачевски. Премиерот смета дека во овој момент секаков вид на гласачки процес без разлика дали станува збор за […]

Спасовски: Полицајците кај членови на левица пронајдоа пакетчиња со жолтеникаво бела материја односно кашкавал во мали пакувања

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со кашкавал, сирење и други недозволени млечни материи кај членови на Левица пронајдоа […]

Славјанка: Нашите државјани да ја напуштат Русија ќе извешиме жесток напад на оваа држава

Славјанка и министерството за одбрана денеска истакнаа дека не ги признаваат резултатите од референдумите во југоисточна Украина и истакнуваат дека секој аспект од овие гласања […]

Ковачевски: Тие што пушат виткани цигари ќе мора да платат поголем данок за да се купи струја

Откако премиерот не ги доби контактите од опозицијата за да набави поевтина струја за граѓаните и стопанството реши на подруг начин да најде дополнителни средства […]

Заев ќе ги описменува функционално неписмените граѓани за да можат да се вработат

Шокантниот податок што денес ни го соопшти вицепремиерот за европски прашања, Фатмир Битиќи, дека 93,4% од пријавените во Агенцијата за вработување се функционално неписмени, па […]

Советот за безбедност одлучи: И ние ќе мобилизираме војска па Русија нека се пази

Денес советот за безбедност имаше вонредно заседавање поради новите случувања во Европа и светот. На советот за безбедност присуствуваа нашиот претседател и врховен командант Пендаровски […]

Владата: По предлог на Бислимовски ќе го продадеме мерцедесот а со парите ќе купиме 2 килограми кашкавал и 1 килограм струја

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Бислимовски и мерцедесот кој беше купен од страна на Груевски реши овој пар навистина да го продаде. […]

Даниел Кајмакоски обелодени голем скандал поврзан со Зоран Заев и Димитар Ковачевски

Не престануваат скандалите кога се во прашање политичарите од Македонија. Познатиот Македонски пејач Даниел Кајмакоски обелодени голем скандал кој е поврзан со Заев и Ковачевски. […]

ЕУ: За да ја намалиме корупцијата во Македонската влада ќе донираме 1 милион тони кашкавал

Македонија одамна сака да влезе во Европската Унија но никако да се оствари оваа желба можеби затоа што во Македонија политичарите се премногу корумпирани. Бидејќи […]

Ковачевски: Наредувам Русија одма да се повлече затоа што АРМ е во висока борбена готовност

Со непредизвиканата агресија врз Украина, Руската Федерација флагрантно ја прекрши Повелбата на Обединетите нации, како и на нормите и принципите на меѓународното право, оцени премиерот […]

Бислимовски: Сите кои готват во големо тенџере на оваа криза имаат демон и треба да добијат соодветен третман

Во тек се најновите анализи за веќе почнатата економска и енергетска гриза. Тимот предводен од Бислимовски превзема дополнителни мерки за укаже што се случува со […]

Спасовски: Поради непромислениот потег на Ковачевски ја испратив полицијата на граница

Денес на северната граница е многу тензично буквално целата македонска полиција е на северната граница. Последните информации говорат дека полицијата се судрила со поголема група […]

Пендаровски: Ако Русија употреби нуклеарка ќе одговориме соодветно и безмилосно

Мобилизацијата одорена од Владимир Путин во Русија, според македонскиот претседател, Стево Пендаровски, може да ги влоши состојбите во Украина, но и во целиот свет. Пендаровски:„Доколку […]

Захарова: Славјанка Пендаровски и Ковачевски да седат мирно да не носат модро

Потпретседателката на руското Министерство за надворешни работи упати јасна порака до нашиот државен врв. Захарова: „Добрата македонска поговорка гласи СЛАВЈАНКА ПЕНДАРОВСКИ И КОВАЧЕВСКИ ДА СЕДАТ […]

Рашковски: Софтверот си беше исправен но на крај Заев ме зафркна и мене и софтверот

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи рочиштето за случајот „Софтвери“, во кој првообвинет е поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Вештакот на […]

Славјанка: Русија е готова ќе капитулира затоа во очај се обидуваат да мобилизираат војници

ПУТИН: ЗА ЗАШТИТА НА РУСИЈА, НЕЈЗИНИОТ СУВЕРЕНИТЕТ И ИНТЕГРИТЕТ, СМЕТАМ ДЕКА Е ПОТРЕБНО ДА СЕ ПОДДРЖИ ПРЕДЛОГОТ ЗА ДЕЛУМНА МОБИЛИЗАЦИЈА. Оваа изјава на Путин предизвика […]

Бектеши: Зголемените цени на млечните производи ќе го намалат бројот на глувци во градовите па ќе ни бидете благодарни

Зголемената цена на млечните производи предизвика големо незадоволство кај народот. Од владиниот тим за борба против глувци стаорци и друг вид на глодари штетници се […]

ЗЕМЈАВА ПРЕД БАНКРОТ?! Маричиќ нарачал похован кашкавал за вечера и платил со службена картичка

Шокантни вести ни доаѓаат од познат скопски ресторан, каде дописникот на Кооперација го забележал вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, како нарачува похован кашкавал за […]

Пендаровски: Да појаснам, кога пишав дека камбаните биеле 96 пати во минута сакав да ја опишам песната за кого бијат камбаните од Металика

Претседателот на нашата држава беше приморан да ја повлече сопствената обајва поради бурните реакции на јавноста. Во својата објава Пендаровски напишал дека во чест на […]

Спасовски: Командири и полицајци се замешани во криминални активности истрагата докажа дека тие шверцувале млеко и млечни производи

Денес на територијата на целата држава била спроведена голема полициска акција за разбивање на криминална група. Во операцијата за разбивање на криминалната група било утвредено […]

Ахмети: Опозицијата ме разочара зошто мене не ме прашаат дали сум служел во војска

Заев и Ковачевски се нашите премиери кои немаат служено воен рок односно истиот го одбегнале. Овие денови најголемата опозициска партија објави документи дека наводно Ковачевски […]

Додека Пендаровски е во Лондон во канцеларијата му стигна кривична пријава поднесена од Бислимовски

Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Вестминстерската опатија во Лондон присуствуваше на Државната погребна служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. […]

Ковачевски: Документот покажан од ВМРО ДПМНЕ е класична руска пропаганда и провокација

Димитар Ковачевски, премиер на Македонија, го избегнал отслужувањето на воениот рок, правдајќи се со лекарско мислење дека е ТРАЈНО НЕСПОСОБЕН за служење војска. Овој објавен […]

Oсмани потврди: Руски хакери ми влегоа во телефонот и пуздер ме направија ми ги собраа сите битни информации

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот прес во министерството потврди дека во земјава има голем број на руски шпиуни и хакери кои се […]

Стево со порака до Елизабета: кажи му на Александар да не ми доаѓа во сон ми пречи во НАТО реформите

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе присуствува на државниот погреб на британската Кралица Елизабета Втора во Вестминстерската палата во Лондон. Од кабинетот на претседателот ни соопштија […]

Ковачевски најави тужба за ВМРО ДПМНЕ затоа што во 2001 година не дезертирал туку дехидрирал.

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Драган Ковачки во јавноста соопшти дека сегашниот премиер Димитар Ковачевски во 2001 година намерно го одбегнал служењето на воениот рок односно […]

Бесими и Лукаревска се договорија оние кои нема да штедат ќе плаќаат по 180% ДДВ поради недомаќинлук и неикономија

Овие денови имало вонредна средба помеѓу Лукаревска од УЈП и министерот за финансии господинот Бесими. Средбата помеѓу Бесими и Лукаревска траела повеќе од 7 часа […]

Горан Милевски: Се повлекувам затоа што Ковачевски не ми дозволува да си вработам уште 169 братучеди

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски овие денови сите не остави во шок и неверување поради неговата конечна одлука. Милевски беше категоричен дека неговата одлука […]

Славјанка: Уште 7 рала патики и фармерки ќе искинам ама ќе ги запрам русите и ќе го спасам светот

Откако Шеќеринска го предаде министерството за одбрана во рацете на Славјанка Петровска лидерите во ЕУ, НАТО, и САД, можат слободно и мирно да спијат. Според […]

Стево: Опозоцијата ми е љубоморна затоа што добив поклон од кралското семејство

Претседателот на државата Стево пендаровски е сигурен дека опозицијата му е љубоморна затоа што добил поклон од кралското семејство во Лондон, па сега измислува секакви […]

Бисломовски: Заедно со полицијата ќе вршиме мерење колку долго се туширате не е време за заебанции и мајтапење мора да се штеди

Доаѓа исклучително тежок период за сите нас и мораме сите заедно да бидеме сложни и вредни како мравки за да можеме да ја поминеме зимата. […]

Спасовски: Бев приморан да поднесам кривична пријава за Бислимовски затоа што не се придржуваше кон ветеното и кажаното

Бислимовски добил кривична пријава и тоа лично од министерот Спасовски. Спасовски: „Бев приморан да поднесам кривична пријава против дотичниот господин Бислимовски бидејќи не се придржува […]

Ковачевски: Мојата теза дека Орбан е диктатор сега се потврди затоа што Орбан е под влијание на Груевски

Европскиот парламент „длабоко жали што отсуството на решителна акција од страна на Унијата придонесе за распаѓање на демократијата, владеењето на правото и основните права во […]

Црвенковски: Со Ковачевски се гледаме на суд ова дете е разгалено премногу си дозволува

Премиерот Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Македонија во Европската Унија, истакна дека после 17 години ЕУ денеска во Брисел […]

Славјанка го запрела поштарот па го претепала затоа што сакал да достави покани до Русија и Белорусија за погребот на кралицата

Многумина пишаа дека Велика Британија не испратила покани за погребот на кралицата до Русија и Белорусија поради војната во Украина. Но сепак добро е да […]

Министерот за правда: Немаме апарат за кафе ние кафето живо го џвакаме и голтаме за да се заштеди на струја бидејќи е криза

На социјалните мрежи започнаа да кружат непотврдени информации кои се поврзани со министерството за правда. Наводната информација дека од министерството за правда нарачале апарат за […]

Ковачевски: Фирмата за соларни панели не е моја туку на Груевски кој само ме провоцира

Компанијата Пиксел Груп на која поранешен сопственик е премиерот Димитар Ковачевски ќе гради фабрика за производство на соларни панели за фотоволтаични централи во индустриската зона […]

Џафери: Во Декември АРМ ќе го започне нападот на Москва заедно со Украинската армија па затоа Путин е нервозен

Овие денови Украинската армија е во офанзива а резултатот на таа офанзива е ослободување на голем број територии. Првиот човек на нашето собрание наликува на […]

На вонредната средба Путин Макрон бил повикан тим од лекари затоа што Макрон започнал да халуцинира

На одржаната вонредна средба помеѓу Путин и Макрон било доста тензично а паднале и тешки зборови односно закани од страна на Макрон. По објавата на […]

Спасовски: Доколку кај комшиите температурата е над 20 степени пријавете ги мораме да штедиме

Мерките за штедење кои веќе се на сила за да бидат поефикасни Спасовски и полицијата започнаа народна операција. Спасовски и МВР бараат оваа зима граѓаните […]

Љубчо: Доколку Русија не се вразуми ризикува да ја загуби целата армија

За време на контраофанзивата изведена од почетокот на септември украинската армија повторно ја поврати контролата над речиси 6.000 квадратни километри територија што досега ја имаа […]

Маричиќ: Доколку веќе има референдум прашањето треба да биде- Дали се согласувате да се задолжиме 5 милијарди долари за Маричиќ да јаде

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ смета дека прашањето за референдум е сериозно и жали што ВМРО-ДПМНЕ на таков начин го отвори. Маричиќ: „ Ова […]

Пендаровски: Го гледате ли местоно колеги епа таму има закопано 10 товари богатство за да ја пребродиме кризата оваа зима

На состанокот, што се одржува во Брдо кај Крањ, учествуваат и претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај, претседавачот и двајцата членови на Претседателството на Босна […]

Тупанчевски: За да не им биде досадно на вработените во министерството за правда наредив да се побара нова екстрадија за Груевски.

Вработените во министерството за правда на нашата земја се крајно револтирани од министерот за правда Тупанчевски затоа што имаат мал обем на работа и времето […]

Заев: Бети ми се јави на сон и ми кажа дека името на кралството треба да се промени за доброто на сите

За смртта на кралицата Елизабета Втора сочувство изрази и Зоран Заев, поранешен премеир на Македонија, а денес општественик. Поранешниот наш премиер кажа дека навистина му […]

Зеленски: За да ни успее новата офанзива имаме потреба од повеќе црешови топчиња

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека украинската армија ослободила повеќе од 2.000 квадратни километри окупирана територија од почетокот на контранападот овој […]

Славјанка: Добра жена беше кралицата таа ми намигна од џамот кога бев во Лондон и ми ја свиреа Јовано Јованке

Нашиот државен врв испрати повеќе телеграми со сочуство до кралското семејство. Прв испрати Пендаровски, потоа Ковачевски па потоа владата испрати па го повлече и испрати […]

Ковачевски и Пендаровски и министерот за образование привремено се повлекуваат од функциите поради хакерскиот напад на МОН

Ковачевски, Пендаровски, и министерот за образование привремено се повлекуваат од своите работни обврски и ќе бидат заменети со нови експерти. Причината за нивносто повлекување е […]

Канческа Милевска: На времето кога бев млада мене ме планираа да бидам двојник на тогашната кралица Елизабета Втора

Поранешната министерка за култура по подолго време реши да си ја отвори душата па и се обрати на јавноста во Македонија. Сите останавме во шок […]

Владата: Имавме силни хакерски напади тоа соопштение не е наше туку е напишано од хакерот Груевски

Владата на Република Македонија вечерва била под силни хакерски напади, но веќе нападот е запрен благодарение на високите експерти. Од владата се оградуваат за соопштението […]

Захарова до Славјанка: Ве чека тешка зима доколку сакате да ја поминете зимата треба да си го вратите Груевски за премиер

Економската и енергетката криза демнат над Европа па со право некои велат дека не очекува најтешката зима. Во моментов и покрај опасноста од тешката зима […]

Пендаровски: Кога последен пат ја видов Елизабета втора направив проценка и донесов заклучок дека таа е пример за многу генерации

Починувањето на Британската кралица е главна вест не само во Македонија туку и насекаде во светот. Многу светски државници изразија сочуство за смртта на Елизабета […]

Славјанка: Референдумот е стапица од Русија а целта потоа Русија да владее со Македонија и да се фали дека станала членка на НАТО

Референдумското прашање сите ги боцна по задното дебело месо па како попарени изрипаа од своите фотељи и почнаа да даваат изјави и да прават најразлични […]

Заев: Реферндумот е масло на Груевски тоа тој го прави затоа што ме мрази и се разбира е многу љубоморен на моите успеси

Моментално во ова време на опшествено и политичко лудило во нашата држава главна тема е идниот референдум. Референдумското прашање го испровоцира поранешниот премиер Заев да […]

Рики Мартин поднесе тужба против Зоран Заев ќе бара 20 милиони долари за претрпена физичка и душевна болка

Пејачот Рики Мартин поднесе тужба тешка 20 милиони долари против поранешниот премиер Зоран Заев. Рики Мартин се одлучил на ваков чекор затоа што поранешниот премиер […]

Ковачевски: Денес страшен притисок ми направија Шеќеринска, Црвенковски и Груевски затоа немаше народ на прославата

Вечерва прославата за денот на независноста доживеала вистински дебакал. На прославата имало едвај 70 луѓе но и тие не биле баш расположени затоа што цело […]

Ванѓа: На 8 Септември ќе се тресат Европа и Азија потресот ќе започне во 21 часот од добро познатата Македонија.

Секоја година на 8 Септември Македонија го празнува денот на својата самостојност затоа овој датум секогаш ќе биде значаен за Македонија и Македонците. Познатата Баба […]

Се случил инцидент: Пендаровски си ги запалил панталоните за време на прославата за 8 Септември

Денес е 8 Септември денот кога е прогласена нашата независност по распадот на поранешната заедничка држава која се викаше Југославија. За жал овој пат независноста […]

Пукна Резил: Пратеник од Велес ја пријавил сопругата за семејно насилство затоа што го нарекувала предавник

Пукна нов резил од сријалот „БИСЕРИ НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА“ Пратеник од владеачкото мнозинство кој е од Велес во полициската станица во Велес ја пријавил […]

Пендаровски: Честита годишнина на Зеленски и сопругата да се вечни! А јас им поклонувам тенкови за да продолжат со борбата

На самиот почеток на руската инвазија, на украинскиот претседател Володимир Зеленски му било понудено да ја напушти земјата, но тој одбил и решил да остане, […]

Макрон до Ковачевски и Пендаровски: Од 1Јануар сте во ЕУ доколку исполните два услова! Да се заврши автопатот Охрид Кичево и да ја направите пругата кон Бугарија

Бидејќи Ковачевски истакна дека преговорите за влез во ЕУ ќе завршат до 2030 година претседателот на Франција свати дека политичарите во Македонија се пред невозможна […]

Пука тиквата во СДСМ: Славјанка до Радмила-не ми се мешај оти ќе ти ја скршам главата дали сум јасна?

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во еден ден го мобилизирала генерал штабот и ги спречила идните постапки на поранешната министерка Радмила Шеќеринска. Една од последните […]

Пендаровски: На советот за безбедност откривме дека кризата доаѓа од Русија затоа кон оваа земја ќе има дополнителни санкции

Во кабинтетот на претседателот Стево Пендаровски се одржува советот за безбедност. Тема на советот за безбедност ќе биде лоцирање на изворот кој директно е насочен […]

Славјанка: Русија ќе ја поразиме! Зеленски ми плачеше преку телефонот му треба помош во оваа борба

Во последниот телефонски повик нашата министерка за одбрана му дала ветување на Зеленски дека Русија и Путин ќе бидат поразени. Зеленски изразил благодарност до нашата […]

Орбан со порака за Ковачевски и Пендаровски: Доколку сакате струја и плин оваа зима ќе мора да го направите следното

На 22 Септември званично започнува есента, половина од есента како годишно време и не е така ладна значи дека е поднослива и може лесно да […]

Спасовски видно вознемирен и исплашен ја завршил вонредната инспекциска контрола на затворите

Од време на време министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски лично спроведува вонреден инспекциски надзор во затворите. Полицијата врши вонредни инспекциски надзори на затворите за […]

ЕВН со појаснување до народот: Надоместокот за пренос на електрична ениргија мора секој да го плати затоа што вработени со кофи носат струја

Во интерес на точно и правилно информирање на јавноста, а особено на нашите корисници, сакаме да појасниме дека според последната одлука за цената на електрична […]

Голем земјотрес во Украина кој е почуствуван и во соседните држави Зеленски ја смирува ситуацијата и објанува дека не се работи за природна катастрофа

Вечерва имаше силно тресење на Украинската почва но ова тресење не беше од воените дејствувања. Големиот потрес што се случил предмалку покрај тоа што бил […]

За учениците да не заостануваат со материјалот: Бугарија ќе ни ги даде своите учебници по историја

Одлични вести за сите ученици кои ја започнаа новата учебна година без учебници! Mинистерот за образование, Јетон Шаќири, најави дека во соработка со неговите колеги […]

Маричиќ ќе го предводи тимот што ќе преговара со ЕУ! Наредена е итна дислокација на резервите со Храна

На денешната Владина седница е усвоена одлуката за воспоставување на структура за преговори за пристапување на Северна Макаронија во Европската Унија. По усвојувањето на одлуката […]

Странски Експерти: Анализите покажаа дека Ковачевски и владата се завршена приказна

Најновите анализи на странските експерти покажаа дека Ковачевски и владата се завршена приказна и дека заминуваат од историјата. Сооглед на тоа што сме мала државичка […]

EfIhjEhiVZjACvmw