Шаќири: Воведуваме нова наставна програма учениците ќе учат како да бидат пингвини или поларни мечки

Во интервју за телевизијата “Алсат“, министерот за образование и наука, Јетон Шаќири истакна дека доколку има енергетска криза училиштата ќе бидат затворени последни. Изјавата на […]

Сталоне: Голем поздрав до дамата Славјанка друг пат да ми се јави без да се срами ќе и помогнам во снимањето на филмови

Документарниот филм за најголемата воена вежба во С. Макаронија „Брз одговор 22“ ќе се емитува на Денот на Армијата, 18 август на МРТ 1, објави […]

Спасовски: За да може полицијата побрзо и подобро да работи ќе распишеме тендер за набавка на ролерки, роушули и скироли

Новите планови за побрза и поефикасна полиција која што ќе работи експресно за граѓаните во секој поглед е веќе реалност истакна Нашиот министер Спасовски О. […]

Бесими: Вработените од УЈП ќе одат по свадби и ќе ги бројат парите на младоженците па според собраниот приход ќе следува данок

Најнова вест за граѓаните се воведува данок на свадбен поклон во плик кои ќе треба дополнително да го наполни буџетот на Северна Макаронија. Министерот Бесими […]

Ковачески од Тетово по фрлањето на камен темлник за фабика е пренесен во болница поради искривување на поливината и добивање плускавци на рацете

Со поставување на камен темелник означен почетокот на првата фабрика за електрични автомобили во Македонија. Германската e.GO компанија во зоната во Тетово ќе гради фабрика […]

Најнова вест Славјанка: Путин да престане да праќа руски агенти во редовите на АРМ затоа што во спротивно ќе превземам драстични мерики за одбрана

Денес повторно тензично во Република Нашата Земја. Овој пат Нашата министерка Славјанка П. Ја растресе армијата во целост и ја крена нанозе. Наводно ова е […]

Османи: Ништо од членството во ЕУ Унгарија побара во уставот да внесеме дека секој пратеник од СДСМ и ДУИ ќе мора задолжително да ја знае на памет книгата на Груевски

Македонија повторно е уценувана да исполнува желби на други држави доколку сака да влезе во Европската Унија, истакна министерот за надворешни рабити Бујар Османи. „Сакам […]

Ковачевски: Денес требаше во Тетово да потпишам договор за нова фабрика но за жал Груевски ноќеска ми го украде пенкалото и нема со што да потпишам

Денес во индустриската зона во Тетово требаше да се потпише договор за изградба на нова фабрика. Оваа фабрика требаше да произведува електрични автомобили. Најновото соопштение […]

Зеленски: Македонските авиони не се соборени! Тие неможат да полетаат а не да бидат соборени

Откако на интернет просторот се јавија шпекулации дека донираните авиони од Македонија за Украина се соборени, Украинскиот претседател Зеленски даде соопштение. Во соопштението Зеленски го […]

Славјанка: Доколку Кина го нападне Тајван ќе ја претвориме во пепел и ќе нема да постои

Најновата вест за денес е дека предмалку завршил телефонскиот разговор помеѓу нашата министерка за одбрана и нејзиниот Кинески колега. Разговорот бил доста тензичен и бил […]

Пендаровски: Нашиот идентитет е заштитен целосно секој работен ден од 14 до 15 часот и од 03 до 06 часот за време на викенди

За да се разреши забуната дали македонскиот идентитет е заштитетн или не е Пендаровски реши да помогне во оваа разрешница. Пендаровски: „ Како претседател на […]

Изградбата на фабриката за електрични автомобили ќе заврши штом заврши и изградбата на автопатот Охрид Кичево

Уште една убава и прекрасна вест во овие луди мрачни времиња. Новата фабирка за електрични автомобили која ќе се гради во близина на градот Тетово […]

ВАСКО ЖАБАТА ЌЕ ПЕЕ НА ПРОСЛАВАТА ЗА РАМКОВНИОТ ДОГОВОР!

Браво! Добрососедство на ниво! Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците во рамките на одбележувањето на Охридскиот рамковен договор годинава организира таканаречен „PEACE FESTIVAL“, […]

Славјанка: Во Македонија ќе отвориме фабрики за тенкови авиони и топови Русија нека му ја мисли ние секако имаме вишок од црешови стебла

Македонија вака така или онака го изненади целиот свет поради големата воена помош која и ја даде на Украина (голема кога ќе се земе во […]

Германски експерти: ЕУ на колена ќе ја моли Македонија да биде нејзина членка за многу кратко време

Германските експерти будно ја следат ситуацијата во нашата држава и се сигурни дека за една година Македонија ќе биде целосно променета и никој нема да […]

Бесими: Зошто толку кревате врева околу даноците па платата ви е покачена за 9,4 проценти што уште сакате

Откако во јавноста се појавија поделени мислења за новите даночни мерки односно реформи Фатмир Бесими реши да даде дополнителна изјава до медиумите. Бесими: „Незнам зошто […]

Славјанка: Позитивно одговорив и на новите барања на Зеленски тука сме ќе помогнеме со се што терба

Нашата министерка Славјанка позитивно одговорила и на новите барања од страна на Зеленски. Зеленски како помош од нашата држава го поднел следното побарување. Барањето од […]

СДСМ како прартија на власт ги разлути ЕУ и САД со своите постапки

Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ, на својата последна прес-конференција како индикатор за успешното справување на Владата со светската криза го наведе податокот дека просечната плата […]

Пендаровски и Ковачевски: Работите излегоа од контрола ние сме моментално во Будимпешта и бараме со некој да бидаме цимери ве молиме за разбирање

Агенцијата ИПСОС за потребите на ВМРО-ДПМНЕ спроведе теренска анкета на јавното мислење на 1.014 испитаници за периодот од 01 до 18 јули 2022 година. Анкетата […]

Спасовски: Рашковски да седи мирен во затворот и да не фрла чифтиња затоа што во спротивно ќе го избркаме дома да си оди

Спасовски како министер за внатрешни работи лично бил во посета на затворите за да види дали се мирни и примерни оние кои треба да се […]

Зеленски: Славјанке зошто авионите и тенковите ни ги прати без муниција и резервни делови? Сега морам на Бучко да му вртам

Целиот западен свет повторно остана во шок и неверување кога моќната македонска армија повторно на Бугарија и подари голема количина на оружје покрај тенкови овој […]

Бисера ќе ги поправа делата на Петре М. Андреевски за да го расположат народот и публиката

Министерката за култура, Бисера Костадиновска – Стојчевска, го започна новиот проект за ревидирање и адаптирање на делата на Петре М. Андреевски, со цел преку личен […]

Видео: Голема воена операција на Здружените НАТО специјални единици во оваа тајна операција учествувале и македонски војници

Во моментов на интернет просторот протекоа видео снимки на кои јасно се гледа како специјалните единици на нато земјите спроведуват операција за елиминирање на лошите […]

Славјанка: Епа баш за инает на Захарова ќе ги донирам и авионите на Украна ќе видат кај се раѓа лебот и колку е силна нашата армија

Воени авиони „СУ-25“ што Македонија за време на конфликтот во 2001 година ги купи од Украина за четири милиони евра деновиве ѝ се донирани на […]

Славјанка: Ја разбирам агресивноста на Захарова Русите моментално се во паника и се повлекуваат

Русија смета дека е голема грешка одлуката на властите на Северна Македонија да и донираат на Украина тенкови Т-72, изјави портпаролката на руското Министерство за […]

Кличко: Македонци ви благодариме за тенковите но имавме комична ситуација која ме насмеа со солзи

И градоначалникот на Киев познатиот боксер Виталиј Кличко се заблагодари за донираните тенкови, но раскажа и една необична и урнебесна случка. Кличко„ Македонци наши мили […]

Хитлер: Навистина многу многу згрешив со Македонија како не ми текна дека штом Бугарија ја земеш за сојузник ќе пропаднеш

Киро Глигоров, Амди Бајрам, Ѕинго, и Доста Димовска моментално се ангажирани како надворешни даватели на услуги за нашата новинарска редакција во рубриката задгробен живот. Погоре […]

Добриот лошиот и тој третиот заминуваат во Украина за да му помогнат на Зеленски да ги придвижи донораните тенкови

Веројатно секој од вас го има гледано каубојскиот филм со главниоте ликови на добриот лошиот и тој третиот. Епа драги мои Македонци и ние во […]

Зеленски: И благодарам на Славјанка за тенковите но истите не работат па моравме да ги пратиме на поправка во Русија

Македонија бидејќи во својата армија има оружје повеќе од доволоно како што на сите ни е добро познато пративме некој тенк донација на Украина. Големата […]

Бучковски: Пендаровски и Славјанка направија голем пропуст во донацијата на тенковите за Украина

Бидејќи Македонската армија во моментов е една од најсилните вооружени формации во универзумот, а на планетава сигурно е број 1 нашиот државен врв реши како […]

Пендаровски: Ако Русија ни се закани повторно во Украина покрај тенкови ќе донираме и авиони

Нашиот претседател Стево Пендаровски кој според уставот и законите е и врховен командант на Македонските вооружени сили рече дека Македонија постојано се соочува со хибридни […]

Славјанка: Ги дониравме тенковите на Украина затоа што САД нас ќе ни дадат донација и плус овие донирани тенкови ќе ја поразат Русија

Веднаш по објавувањето на порталот 360 Степени дека Министерството за одбрана донирало тенкови на Украина во борбата против Русија. Македонскиот народ искажа големо незадоволство. Изразеното […]

Ковачевски: Барам здраствените работници да ми објаснат зошто по испиени 5 пива пред мене секогаш го гледам Груевски а во последно време и Апасиев исто така

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги почнавме со целосно сочуван идентитет и македонски јазик, кои воопшто не се дел од преговарчката рамка туку билатералните […]

Урсула фон дер Лајен: Кога бев во Скопје пратениците од Левица ме излажаа и сега кога ќе го видам францускиот предлог имам кошмари и трауми

Урсула која беше во посета на Македонија и беше гостинка во собранието на Република Македонија е крајно разочарана од пратениците на политичката партија Левица затоа […]

Ковачевски: Со скринингот од страна на ЕУ ќе има мало задоцнување бидејќи Груевски е назначен да биде одговорен за скринингот од страна на ЕУ

Македонија ќе има проблеми и со скринингот со ЕУ во овој трнлив Македонски пат. Од страна на ЕУ главен за скринингот е назначен Груевски кои […]

ЕУ отворено се закани: Нема преговори за Македонија затоа што Спасовски е виновен за целиот хаос во Унијата

Нова закана од ЕУ Македонија повторно остана со прстот во уста и европскиот сон на нашата земја е прекинат. Од Унијата посочуваат дека се соочуваат […]

Славјанка: Како членка на НАТО успешно спречивме опасна тајна операција во нашата земја руските комарци успешно ги бомбардиравме

Воениот сојуз НАТО докажа дека е спремен со сите сили да ја брани нашата држава РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКАРОНИЈА. Гордо истакна нашата министерка за одбрана. Според […]

Ковачевски: Францускиот предлог толку добро ги отвори вратите кон ЕУ што дури и самиот Крсто Мукоски се чуди како се толку добро отворени

Ковачевски реши да ја тргне целата негативна енергија на народот која што се насочена кон францускиот предлог и ЕУ. За таа цел нашиот премиер ја […]

Спасовски: Народе конечно може да здивнете полицијата го лоцираше Пендаровски тој моментално е на тајна задача

Денес Пендаровски ненадејно исчезна а тоа беше повод министерот Спасовски да ја покрене целата полиција. „Спасовски Народе конечно можете да здивнете и слободно да спиете […]

Пендаровски: Стар сум веќе да одам на настани премногу ми пречи свирењето гужвата и метежот

Според информациите од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, прославата на Илинден ќе се одржи на платото во Вила Водно. Бидејќи погоре наведеното не беше доволно […]

Вонредно обраќање на Ковачевски и Османи луѓе радувајте се и славете затоа што влеговме во ЕУ по брза и кратка постапка

Конечно и за Македонија и Македонскиот народ една убава вест. Оваа убава вест ги натера нашите двајца политичари со солзи радосници да имаат вонредно обраќање. […]

Рашковки: Поради дрскоста на одредени луѓе за леб ќе протрпам не ме оставаат да си заработам поштена паричка

На социјалните мрежи се појави фотографија од поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Кога Рашковски ја виде овааа фотографија остро реагераше во јавноста и […]

Мицкоски: Орбан беше конструктивен и беше супер ама кога го видов преведувачот ми се стемни предочи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф.др. Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски денес во посета на Будимпешта оствари средба со премиерот на Унгарија и претседател на […]

Ковачевски: Ми се јави Емануел Макрон и рече дека ако го отвориме Уставот и ги вметнеме бугарите пратениците ќе земаат 100 000 евра патни трошоци месечно доживотно

Денешните вонредни вести се поврзани со Ковачевски и Макрон кои имале 120 минутен жежок разговор. Наводно Макрон му се јавил на Ковачевски и му рекол, […]

Повредена е девојка во Скопје откако Маричиќ и ги прегризал прстите од раката додека јадел од тостот на девојката

Денес во гратската болница во Скопје е доенесена девојка на која и биле откинати прстите како последица од гризање со заби. Девојката е која во […]

Славјанка: Руската армија ќе биде поразена на Украина и подаривме лиценца за правење на Македонски топови

Украина сеуште е место каде што истокот и западот си ги расчистуваат своите сметки преку вооружен судир. Славјанка: „Руската армија набрзо ќе доживее тежок пораз […]

Пендаровски: Оваа година за ИЛИНДЕН нема да бидеме во можност да го изложиме легендарното црешово топче затоа што постои опасност да пукне накај Русија и да предизвика вооружен конфликт со НАТО

Најголемиот МАКЕДОНСКИ ПРАЗНИК ИЛИНДЕН ќе се слави и оваа година но бидејќи веќе сме најчудесната земја на планетата и илинден оваа година ќе се слави […]

Ковачевски и Османи со важно обраќање до Македонскиот народ народе ве замолуваме да бидете трпеливи затоа што

Премиерот Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи конечно имаат убава вест за сите граѓани на републиката. Убавата вест доаѓа не од странските дипломати […]

Најнова вест: Пукна нов скандал во Македонија Маричиќ не пријавил дека потпишал милионски договор со една месна индустија од Европа

Нов голем скандал ја тресе нашата чудесна земја или нашата држава како си сакате така кажете. Во овој скандал наводно бил замешан Маричиќ, скандалозно е […]

Нострадамус: Европската Унија и САД ќе се распаднат а владата на СДСМ ќе биде толку тврдоглава што ќе продолжи да бара екстрадиција на сликите од Груевски

Нострадамус за врме на неговиот живот кажал за многу работи кои денес веќе се случуваат или допрва во иднина треба да се случат. Овој човек […]

Османи: Ништо од членството во ЕУ Унгарија побара во уставот да внесеме дека секој пратеник од СДСМ и ДУИ ќе мора задолжително да ја знае на памет книгата на Груевски

Македонија повторно е уценувана да исполнува желби на други држави доколку сака да влезе во Европската Унија, истакна министерот за надворешни рабити Бујар Османи. „Сакам […]

Експерт за проширување од ЕУ: Македонските политичари се донесени од штркот затоа што ниту една мајка неможе да роди такво створење

Во овој момент во Македонија неможат да се случат некои големи чуда затоа што самата држава посебе е чудо кое е раководено од лудаци во […]

ЕУ отворено се закани Маричиќ веќе има црн печат за влез во Унијата поради неговите штетни и лакоми постапки

Експресна реакција од ЕУ значи само што ја одржавме првата меѓувладина конференција и одма ете ти проблем значи апла македонска табота Од унијата истаканаа дема […]

Соопштение од МВР: Спасовски замина за Унгарија има испит треба да полага да му посакаме среќа

Важно соопштение од МВР до граѓаните „Драги наши сограѓани, нашиот драг и семоќен министер за внатрешни работи моментално замина за Унгарија затоа што треба да […]

Заев: Ми беше забрането да влезам во Унгарија гарантирам дека Груевски ја средил целата оваа работа

Поранешниот премиер Зоран Заев е многу револтиран затоа што доживеал непријатно искуство од страна на Унгарските царинарници. Заев: „ Еми одозгора на тога жими жицава […]

Шолц: Јас сум целосно разочаран од Ковачевски тој прави големи трошоци веднаш да запре со неговите постапки

Додека Ковачевски ја имаше првата прес конференција во Брисел, сосема случајно таму се сретнал и со нацеларот на Германија Шолц. На оваа средба Шолц кога […]

Шеќеринска: Груевски навистина се разведува? Е значи овој човек навистина од секогаш ми се допаѓал

Веста дека Груевски се разведува ја изненади целата македонска јавност, но вистина е и дека многу се изненадила и Радмила Шеќеринска. Шеќеринска: „ Кога прочитав […]

Фото: Маричиќ го спасил премиерот Ковачевски од незгодна ситуација пред ЕУ лидерите

Откако беше решено Македонија да отпочне пристапни преговори ( барем така рекоа) Македонскиот државен врв се удри на веселба. На веселбата беше домашниот и евроскиот […]

Вонредна вест: Поради зачестеното палење на автомобили во Македонија Спасовски го донесе следниот заклучок

Зачестеното палење на МВР го испровоцира Спасовски да донесе заклучок и да има вонредно обраќање до јавноста. Спасовски: „Зачестеното палење на автомобилите е навистина загрижувачко, […]

Пендаровски и Ковачевски едногласни во изјавата и благодариме на ЕУ за оваа екстра понуда што ни ја даде

Нашите најмоќни луѓе во државата премиерот и претседателот се многу среќни и видно возбудени од новата екстра понуда па затоа дадоа заедничка изјава за медиумите […]

Ковачевски: Ауу бациња ракијава ама беше добра нозете ми се пресекоа ама ако и со лазење ќе стасаме во Европа

Претседателот на Владата на Република Северна Макаронија Димитар Ковачевски вечерва организираше прием по повод отпочнување на преговорите на Република Северна Макаронија со Европската Унија. На […]

Вонредна вест: Бектеши Се повеќе европејци доаѓаат на печалба во Македонија затоа ЕУ не замоли да го забрзаме развојот

На нашата земја Македонија очигледно добро и тргна што би рекол народото кога ќе ни тргне нема кој да не запре. Поради погоре наведените убави […]

Спасовски: Деталите од нашата истрага покажаа дека автомобилот на пратеникот се самозапалил бидејќи автомобилот бил поддржувач на францускиот предлог

Беше опожарен автомобил на пратеник од редовите на ВМРО ДПМНЕ, веднаш по овој немил настан МВР се крена на нозе, а за љубопитната јавност Спасовски […]

Заев: Ме загрижува разводот на Груевски мојава замина за Унгарија тоа ич не ме радува

Како бомба во јавноста одекна дека се разведува поранешниот премиер Никола Груевски, Но поради Разводот на Груевски голема загриженост изрзи и Поранешниот премиер Зоран Заев. […]

Заев: Кога ќе се врати Ковачевски со тимот од Брисел партали ќе летаат од него ми заби нож во грбот

Денес нашиот премиер ја одржа првата меѓувладина конфеенција, но според поранешниот премиер Заев Ковачевски направил серија грешки и треба да си добие се по капата. […]

EfIhjEhiVZjACvmw