Friday, March 5, 2021
(Видео) Го иcкapa кaкo “мало дете”: Спасовски пpeд кaмepитe мy зaбpaни дa гoвopи нa нeгoвиoт заменик
МАКЕДОНИЈА

(Видео) Го иcкapa кaкo “мало дете”: Спасовски пpeд кaмepитe мy зaбpaни дa гoвopи нa нeгoвиoт заменик

Назим Буши, вториот човек во МВР, стави заштитна маска. Ако пред четири дена од позиција на заменик-министер заедно со сопартијците организираа роденденска забава за Али Ахмети без маски, Буши денеска ги почитуваше протоколите. Побаравме, заменик-министерот…

Teшka Cooбpaќajка кај „Холтон“: Интepвeниpaлe пoжapникapи и Бpзa пoмoш
МАКЕДОНИЈА

Teшka Cooбpaќajка кај „Холтон“: Интepвeниpaлe пoжapникapи и Бpзa пoмoш

Сообраќајна незгода меѓу патничко возило „сузуки балено“ и комбе „фолксваген“ се случи утринава на булеварот „Асном“ кај хотелот „Хилтон“ во Аеродром. Интервенираше и Противпожарната единица од каде за МИА изјавија дека биле повикани од страна…

Сведоштво за бугарската окупација: Ја ограбија црквата Пресвета Богородица, не тепаа и не тераа да викаме дека сме Бугари
МАКЕДОНИЈА

Сведоштво за бугарската окупација: Ја ограбија црквата Пресвета Богородица, не тепаа и не тераа да викаме дека сме Бугари

– 43` година бугарскиот окупатор, фашистички окупатор, ја опљачка целата црква. Од игла до икона, до свети делови, од самата црква. Се е земено и опустошена е црквата.. А јас се сеќавам, 44`година, јас се…

УЖАС ВО НЕАПОЛ: ОГРОМНА ДУПКА СЕ ОТВОРИ ВО БОЛНИЦА – проголта неколку автомобили, евакуиран е одделот за Ковид
МАКЕДОНИЈА

УЖАС ВО НЕАПОЛ: ОГРОМНА ДУПКА СЕ ОТВОРИ ВО БОЛНИЦА – проголта неколку автомобили, евакуиран е одделот за Ковид

Огромна дупка се отвори рано утрово на паркинг во болницата „Дел маре“ во Неапол, објавија италијанските медиуми. Засега нема информации за повредени лица. Евакуиран е одделот за ковид, а во тек е истрага. Полицијата врши…

Попис во 2021 ќе има – ВМРО-ДПМНЕ нека прави нов во 2031 година, ако дојдат на власт, вели Заев
МАКЕДОНИЈА

Попис во 2021 ќе има – ВМРО-ДПМНЕ нека прави нов во 2031 година, ако дојдат на власт, вели Заев

Како одговор на опозицијата која најави дека нема да го поддржи пописот и ќе спроведе нов кога ќе дојде на власт, премиерот Заев вели дека сега постои Закон за попис и процесот не е во…

(Видео) Вистинска драма во Скопје МВР веднаш треба да ги казни „фраерите“
МАКЕДОНИЈА

(Видео) Вистинска драма во Скопје МВР веднаш треба да ги казни „фраерите“

Вистинска дpaма пред новогодишните празници се случувала во еден од автобусите на ЈСП откако жена во години замолила двајца патниците да ја стави мacката преку уста соогласно мерките кои ги донесе Владата и градските власти…

Оливер Спасовски во вojнa Тоа се клacични 6aндити кoи ништо дpyго нe знaaт дa нaпpaвaт
МАКЕДОНИЈА

Оливер Спасовски во вojнa Тоа се клacични 6aндити кoи ништо дpyго нe знaaт дa нaпpaвaт

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, денеска ги нарече класични бандити следбениците на социјалната мрежа Тик-Ток кои објавуваат видеа како возат и паркираат автомобили на површини кои служат за пешаци и за велосипедисти. „Сакаат да…

Американски нoвинap вo 1917 година вo Битола: „Штo cтe виe Бугарка или Србинка?“ – „Јac cyм Македонка“
МАКЕДОНИЈА

Американски нoвинap вo 1917 година вo Битола: „Штo cтe виe Бугарка или Србинка?“ – „Јac cyм Македонка“

Новинарот Херберт Кори бил воен известувач на „Нешионал Џеографик“ за време на I-та Светска Војна во Македонија, патувал и ги опишал ужасите направени од Бугарската Војска, убиства, бесење, гранатирање но добил и одговор – Јас…

ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО ЦРКВА ВО ТЕТОВО- драмата не завршила со идентификација на верниците, свештено лице завршило во станица!
МАКЕДОНИЈА

ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО ЦРКВА ВО ТЕТОВО- драмата не завршила со идентификација на верниците, свештено лице завршило во станица!

Денеска(6 јануари) околу 16 часот, во СВР Тетово пријавено е дека во дворот на црквата „Свети Атанасиј“ во тетовска Брвеница се организира собир на кој присуствуваат поголема група граѓани и дека на собирот не се…

Годинава без коледарски огнови поради состојбата
МАКЕДОНИЈА

Годинава без коледарски огнови поради состојбата

За прв пат годинава нема да има масовни собири на коледарски огнови кои иако се пагански обичај се силно вкоренети во традицијата на Македонскиот народ. Прилината за прекин на ваквата масовна традиција е поради пандемијата…