Wednesday, April 14, 2021
ГЕРМАНСКИ ЕКСПЕРТ – МАКЕДОНЦИТЕ СЕ РЕАЛНОСТ А ГРЦИТЕ ФАЛСИФИКАТ НА МИЛЕНИУМОТ
МАКЕДОНИЈА

ГЕРМАНСКИ ЕКСПЕРТ – МАКЕДОНЦИТЕ СЕ РЕАЛНОСТ А ГРЦИТЕ ФАЛСИФИКАТ НА МИЛЕНИУМОТ

Германскиот историчар вели дека историјата е сосема поразлична од онаа што сме ја учеле во училиште, па така во книгата „Фалсификување на човечката историја” сосема отворено тврди дека сите „грчки” автори се всушност западноевропејци кои…

МИЛИОНСКА КРАЖБА ВО СКОПЈЕ
МАКЕДОНИЈА

МИЛИОНСКА КРАЖБА ВО СКОПЈЕ

58-годишен маж од Скопје пријавил дека во негова куќа во Скопје насилно е извршена тешка кражба од непознато лице. Како што соопштуваат од МВР: “На 04.07.2020 во 22,10 часот во СВР Скопје, Ш.И.(58) од Скопје…

МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ НАРОДИ ВО СВЕТОТ ДОКУМНТИТЕ ПОСТОЈАТ
МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ НАРОДИ ВО СВЕТОТ ДОКУМНТИТЕ ПОСТОЈАТ

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација! Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од македонскиот мислител и деец Чедо Цветановски,…

ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ  ЉУПЧО ДИМОВСКИ СО ВИДЕО ОБРАЌАЊЕ
МАКЕДОНИЈА

ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ ЉУПЧО ДИМОВСКИ СО ВИДЕО ОБРАЌАЊЕ

Ја користам оваа прилика да се обратам до почитуваниот проф.Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и мојот пријател Христијан со благодарност за неговата безрезервна поддршка во изминативе 3 години и неговата доверба во мене.Довербата е взаемна и…

ЦВРСТИ ДОКАЗИ ГИ РАЗГНЕВИЈА ГРЦИТЕ ПОРАДИ ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА
МАКЕДОНИЈА

ЦВРСТИ ДОКАЗИ ГИ РАЗГНЕВИЈА ГРЦИТЕ ПОРАДИ ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Грците секогаш реагираат гневно и бегаат од доказите кои сведочат за македонското постоење еден од доказите кој ќе го посочам е за птоломеите кои биле Македонска династија Таму тој се зафатил со изградба на библиотека…

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА АФЕРАТА РЕКЕТ ЌЕ ПУКА ТИКВАТА
МАКЕДОНИЈА

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА АФЕРАТА РЕКЕТ ЌЕ ПУКА ТИКВАТА

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и неговиот татко Трајче, се предложени за сведоци на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“, од страна на бранителот на обвинетите Бојан Јовановски, Христина Блажевска…

САФЕТ БИШЕВАЦ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНА ВИРУСОТ
МАКЕДОНИЈА

САФЕТ БИШЕВАЦ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНА ВИРУСОТ

„Тестирањето покажа дека сум позитивен на ковид-19. За жал, нештата понекогаш се случуваат и покрај максимално можно почитување на препораките за заштита. Се чувствувам одлично, засега немам никаков проблем. Заедно со семејството во наредниот период…

АРИСТОТЕЛ – МАКЕДОНЦИТЕ И ГРЦИТЕ НЕ СЕ ИСТ НАРОД
МАКЕДОНИЈА

АРИСТОТЕЛ – МАКЕДОНЦИТЕ И ГРЦИТЕ НЕ СЕ ИСТ НАРОД

Аристотел многу пати укажувал на тоа дека Македонците и Грците се нешто сосема различно и поради тоа бил избркан од Атињаните Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски Аристотел едне…

ИСТОРИСКИ ДОКУМЕНТИ ОД КОИ СЕ ПЛАШАТ ГРЦИТЕ ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ВИСТИНАТА
МАКЕДОНИЈА

ИСТОРИСКИ ДОКУМЕНТИ ОД КОИ СЕ ПЛАШАТ ГРЦИТЕ ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ВИСТИНАТА

Продолжуваме со серијата официјални документи со кои се побиваат грчките и бугарските тврдења дека македонскиот јазик и нација се измислени и дека се формирани со одлука на Јосип Броз Тито и Коминтерната. Благодарение на поранешниот…