January 21, 2022

tvvesti.com

секогаш проверени информации

Венко Филипче си заминува кој ќе биде неговиот наследник?

Извори на ТВ21 од партијата Алтернатива неофицијално велат дека Беким Сали би можел да го замени Венко Филипче во Министерството за здравство. Изворите велат дека наскоро се очекува конечен договор за ова прашање. Беким Сали за ТВ21 изјави дека не е лесно да се постигне договор бидејќи освен СДСМ, согласност мора да даде и ДУИ.

„Се уште сме во процес на преговори и не можам да дадам дефинитивна изјава бидејќи се може да се смени. „Да имавме само коалиција со СДСМ ќе беше полесно, но разговараме со нив, а тие треба да се координираат и со другите партнери што ги имаат во коалицијата во Владата“, изјави Беким Сали од Алтернатива за ТВ21.

Иако нема ништо официјално од партијата, извори велат дека лидерот на Алтернативата, Африм Гаши, ја побарал вицепремиерската функција од лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Од партијата ниту ја потврдуваат, ниту ја демантираат информацијата, додека велат дека се уште се во преговори и дека нема конкретна понуда. Извор: инфомакс.мк