September 16, 2021

tvvesti.com

секогаш проверени информации

Пykна брана во Германија додека траела евakyација на населението од поплавите

Според денешните процени на полицијата, најмалку 133 лица загинале во поплавите кои изминативе денови ја погодија Германија, а стотици луѓе и натаму се водат за исчезнати.

Браната на реката Рур во реонот на Хајнсберг, во сојузната држава Северна Рајна Вестфалија, пукнала синоќа, а спасувачите евакуирале околу 700 луѓе, пренесува германскиот весник Велт. Утрово, нивото на водата стагнира, но ситуацијата и натаму е напната.

Според денешните процени на полицијата, најмалку 133 лица загинале во поплавите кои изминативе денови ја погодија Германија, а стотици луѓе и натаму се водат за исчезнати. Извор: инфомакс.мк