November 30, 2021

tvvesti.com

секогаш проверени информации

Активист на „Гринпис“ со параглајдер слета на теренот на Алијанц во Минхен, пред почетокот на дербито меѓу Германија и Франција од Европското фудбалско првенство.

Тој користел специфичен параглајдер со мотор, со кој успеал да слета на теренот, но не на начин на кој посакуваше да го направи тоа.

Германските медиуми јавуваат дека параглајдерот се заплеткал во дел од каблите од подвижните камери и со својот пад можел да ја загрози безбедноста на дел од гледачите или играчите на теренот.

„АРД“ објави дека повреден бил еден техничар за осветлување ангажиран на стадионот, па за него морала да интервенира и лекарска екипа. Видеото можете да го погледнете ТУКА Извор: инфомакс.мк