December 1, 2021

tvvesti.com

секогаш проверени информации

Човекот кој му удри шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон е 28-годишен обожавател на косплеј, кој сака да се облекува како витез, да ја чита „Мојата борба“ од Адолф Хитлер и живее со неговата мајка, соопшти полицијата.

Долгокосиот Дамиен Тарел беше соборен на земја од телохранителите кога му удри шлаканица на Макрон, извикувајќи „Долу Макрони“, што е стар борбен крик на ројалистите.

Инцидентот, кој предизвика големо медиумско внимание, го засени почетокот на „Тур де Франс“ на Макрон, дизајниран да го запознае претседателот со проблемите и ставовите на неговиот народ и кој наиде на жестоки критики низ целиот политички спектар на Франција.

Полицијата изврши претрес во домот на Тарел, каде пронајде оружје, советско знаме, копија од манифестот на Хитлер, белетристички романи, јапонски стрипови и воени игри.

Веднаш по инцидентот, полициски извори го нарекоа Тарел „анархист“, но детективите кои работеа на случајот го сметаат за „идеолошко папство“, објавија локалните медиуми повикувајќи се на извори блиски до истрагата. Човек кој е „малку изгубен, малку чуден и малку гејмер“.

Инстаграмот на Тарел е полн со фотографии на кои тој е во витешки оклоп и мафта со меч, позира на бали сено и носи јапонска кандо кацига. Тарел водел и локален клуб на европски фанови на боречки вештини.

Извор изјави за весникот „Паризиен“ дека Тарел живее во „паралелен свет на коспули, симулации и средновековни битки“.

Тарел беше затворен со колегата Артур Ц, кој е обвинет за навредување на Макрон.

Локалните медиуми јавуваат дека и двајцата момци се маргинални членови на општеството без работа и пријатели. Тарел исто така следел леви и десни канали на Јутјуб, како и емисии за манга и историски битки.

Двајцата се обвинети за „напад на јавна личност“ и доколку бидат прогласени за виновни, може да се соочат со три години затвор и парична казна од 45.000 евра. Извор: Инфомакс.мк