October 7, 2022

Нови скандали го тресат Балканот еве ги сите детали

При посета на Албанија во Март годинава, новиот Косовски премиер, Албин Курти, ги повика Албанците да гласаат за промени како што тоа го направиле косоварите на 14.фебруари: „Албанците заслужуваат подобро“, рече тој – пренесува ЕуроЊуз.

Крути, етнички-Албанец како и 90% од косовската популација која брои околу 1.8 милиони жители, ги повика гласачите да гласаат за левичарско-националистичкото движење Ветевендосје кои се натпреваруваат за пратенички места и во Албанскиот парламент.

Анти-корупциската агенда на Курти беше кличот за победата и на Косово, но во Албанија ова движење нема таква популарност. Според последните анкети Ветевендосје се уште ги нема потребните 1% од гласови за влез во парламентот.

Според лидерот на движењето во Албанија Вјосен Абази, тие ќе се натпреваруваат за секое пратеничко место во Албанскиот парламент врз агендата на сеалбанско поврзување, како и ветувањето за одржување на референдум за федерација помеѓу Албанија и Косово. Целата статија прочитајте ја ТУКА Извор: инфомакс.мк

EfIhjEhiVZjACvmw