December 8, 2023

ХУМОР И САТИРА

ХУМОР, САТИРА И ЗАБАВА

Швеѓаните во паника: Руски авиони со нуклеарно оружје навлегле во нивниот воздушен простор

Шведската телевизија ТВ4 тврди дека руски авиони вооружени со нуклеарно оружје влегле во шведскиот воздушен простор.

Инцидентот, велат, се случил на 2 март. Вкупно четири руски воени авиони летале во близина на шведскиот остров Готланд, што Русите често го присвојуваат. Станува збор за два Сухои 24 и два Сухои 27. Два Сухои, според извори на оваа шведска телевизија, имале нуклеарно оружје. Се наведува дека сите четири авиони полетале од руската енклава Калининград. Целата статија прочитајте ја ТУКА Извор: инфомакс.мк

EfIhjEhiVZjACvmw