Friday, March 5, 2021
Распишан тендер за увоз на Магариња во Македонија
ЗАБАВА МАКЕДОНИЈА

Распишан тендер за увоз на Магариња во Македонија

Одкако владата на Северџанија додели 80 000 илјади евра за обука на Магаре, Многу од северџаните од северџаните побарале во графата за попис да се воведе националност Магаре, Магарица, Муле итн. Како што соопштија од…

УАПСЕНИТЕ МАЈСТОРИ ПРИЗНАА: Самоиницијативно ја граделе дивоградбата за да го изненадат газдата
ЗАБАВА МАКЕДОНИЈА

УАПСЕНИТЕ МАЈСТОРИ ПРИЗНАА: Самоиницијативно ја граделе дивоградбата за да го изненадат газдата

По 48 часовно испитување, четворицата градежни работници кои завчера беа уапсени во Охрид откако градежни инспектори ги затекнаа како градат дивоградба, признаа дека граделе на своја рака, иако нивниот газда инсистирал да се почитува законот.…

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ПОКАЧЕНА 125 ДЕНАРИ: Над 5000 Швеѓани и Данци бараат работна дозвола во Македонија
ЗАБАВА МАКЕДОНИЈА

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ПОКАЧЕНА 125 ДЕНАРИ: Над 5000 Швеѓани и Данци бараат работна дозвола во Македонија

Брзо се прошири среќната вест дека просечната плата во Република Македонија е покачена за фантастични 125 денари. На оваа вест не останаа рамнодушни и посиромашните делови на Европа како што е Скандинавија. „Министерството за внатрешни…

СНАОДЛИВОСТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ (ВИЦ)
ЗАБАВА

СНАОДЛИВОСТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ (ВИЦ)

Се фалат градоначалниците од ЊуЈорк, Москва и од Прилеп, кој колку успеал да укради.Прв градоналалникот од ЊуЈорк ги носи на мостот ГолденГејт и му вели: Го гледате мостов?Го гледаме велат.Има 200 столба,а требаше да има…

Oткрија астериод кој е упатен кон Земјата
ЗАБАВА РАЗНО

Oткрија астериод кој е упатен кон Земјата

Радика Лахани и Ваидехи Векарија, од градот Сурат во западната индиска држава Гуџарат, работеле на училишен проект кога го пронашле астероидот на кој го именувале како HLV2514. Ученичките од 10-то одделение учествуваа во Проектот Вселенска…

СУСПЕНДИРАНИ ПИЛОТИ ВО АРМ
ЗАБАВА

СУСПЕНДИРАНИ ПИЛОТИ ВО АРМ

Ова е поручник Томче Крстевски, човекот кој одлучуваше за суспензијата на пилотот Томе Грчев Томе „Грч“ Грчев е пилотот чија животна приказна повеќе личи на сценарио од некој холивудски блокбастер, отколку на нешто што би…