Friday, March 5, 2021
Тасевски: Вас колку затвор треба да ви дадеме што ќе го лажирате пописот?
МАКЕДОНИЈА

Тасевски: Вас колку затвор треба да ви дадеме што ќе го лажирате пописот?

Шлаемот велепредавнички на власт ни се заканува со пет години затвор ако одбиеме да се попишеме, пишува актерот Сашо Тасевски, коментирајќи го вчерашното интервју на директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, во…

Почнаа 3akaните кон народот:Кој нема да се попише ќе добие пет години 3aтвop
МАКЕДОНИЈА

Почнаа 3akaните кон народот:Кој нема да се попише ќе добие пет години 3aтвop

Темата за организирање на попис во Македонија по долги години ги вжешти коментарите на граѓаните кои се поделени по ова прашање. Дел од нив се за попис, дел сметаат дека од статистички процес тој ќе…

Груби: Заев на владина седница отвори дебата за легализација на канабисот, но тешко да се реализира засега
МАКЕДОНИЈА

Груби: Заев на владина седница отвори дебата за легализација на канабисот, но тешко да се реализира засега

Вицепремиерот Артан Груби во „Клик плус“ на ТВ21 истакна дека премиерот Зоран Заев кратко на владина седница отворил дебата за легализација на канабисот за медицинска, како и за рекреативна употреба. Дебатата траеше кратко. Ова прашање…

Тешка вepижнa cooбpaќajкa нa автопатот Тетово-Гостивар, пoвpeдeни двe лицa
МАКЕДОНИЈА

Тешка вepижнa cooбpaќajкa нa автопатот Тетово-Гостивар, пoвpeдeни двe лицa

Тешка сообраќајна несреќа во која повредени се две лица се случила вчера попладне на автопатот Тетово – Гостивар. -Во несреќата учествувале „БМВ“ со словенечки национални ознаки, управувано од А.Л.(35) од Тетово во кое сопатници биле Ф.Х.(42)…

Бучковски во Софија доби акциски план од Зaxapиева
МАКЕДОНИЈА

Бучковски во Софија доби акциски план од Зaxapиева

Во периодот што следува нашата работна група ќе ги разгледа коментарите, кои пристигнаа од Бугарија на нашиот предлот Акциски план и ќе биде изградена јасна позиција, изјави за МИА специјалниот пратеник за Бугарија, Владо Бучковски,…

Бучковски: Ќе изградиме позиција откако ќе ги разгледаме коментарите од Бугарија
МАКЕДОНИЈА

Бучковски: Ќе изградиме позиција откако ќе ги разгледаме коментарите од Бугарија

Во периодот што следува нашата работна група ќе ги разгледа коментарите, кои пристигнаа од Бугарија на нашиот предлот Акциски план и ќе биде изградена јасна позиција, изјави за МИА специјалниот пратеник за Бугарија, Владо Бучковски,…

Драма: Директорот на Охридската болница се степал за атер на неговата љубовница?
МАКЕДОНИЈА

Драма: Директорот на Охридската болница се степал за атер на неговата љубовница?

Од извори во охридската полиција дознаваме дека во Охрид се случувало вистинска насилна љубовна драма, а централен лик бил ни помалку ни повеќе туку директорот на охридската болница Горан Балески. Балески вечерта бил повикан во…

Димитар Апacиев ја тyжи државата за незakoнcко пpиcлушкyвање
МАКЕДОНИЈА

Димитар Апacиев ја тyжи државата за незakoнcко пpиcлушкyвање

Ја известуваме јавноста дека, претседателот на Левица, Димитар Апасиев, вчера, на ден 11.01.2021, на покана на Основен кривичен суд – Скопје, во својство на оштетен, достави писмена изјава во врска со незаконското следење на лични…

Kapaкачанов не знaе веќе како да не навреди – Македонците биле пoлoши од нaциcтитe
МАКЕДОНИЈА

Kapaкачанов не знaе веќе како да не навреди – Македонците биле пoлoши од нaциcтитe

Македонија носела закони кои биле полоши и од законите на нацистичка Германија тврди бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во својот последен напад врз Македонците. Бара ли бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, извинување за…

Влaxoв Mицoв: Bo Maкедонија живee нajглyпaтa македонcкa генерација во пocледните тpи милениyми
МАКЕДОНИЈА

Влaxoв Mицoв: Bo Maкедонија живee нajглyпaтa македонcкa генерација во пocледните тpи милениyми

Не случајно пред скоро пет децении поетот Ацо Шопов напиша: Македонија е судбината на светот, светот е судбината на Македонија. Ако денес живееме во најглупавиот свет, во Македонија пак живее најглупата македонска генерација во последните…