Wednesday, April 14, 2021

Latest Blog

Засилена вoeна активност на НАТО: Распоредени 40.000 вojници и 15.000 единици opyжје и вoeна опрема во близина на руските граници
МАКЕДОНИЈА

Засилена вoeна активност на НАТО: Распоредени 40.000 вojници и 15.000 единици opyжје и вoeна опрема во близина на руските граници

НАТО распореди 40.000 војници и 15.000 единици оружје и воена опрема во близина на руските граници, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Вкупно, „40.000 војници и 15.000 единици оружје и воена опрема, вклучително…

Заев: Македонија се трансформира во прогресивен пример не само на Балканот, туку и ширум светот
МАКЕДОНИЈА

Заев: Македонија се трансформира во прогресивен пример не само на Балканот, туку и ширум светот

Премиерот Зоран Заев на денешната презентација на концептот Отворено владино партнерство (ОВП), на која присуствуваше и генералниот директор на ОВП, од канцеларијата во Њујорк Санџај Прадхан, истакна дека основната цел на Отвореното владино партнерство, а…

(Видео) Paшковски ќе гpaдат XAЦИEHДA HA 800 М2 со бaзeн и тepeтана
МАКЕДОНИЈА

(Видео) Paшковски ќе гpaдат XAЦИEHДA HA 800 М2 со бaзeн и тepeтана

Поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски ќе гради луксузна хациенда во викенд населбата Побожје на падините на планината Скопска Црна Гора, објави Алсат М. Според телевизијата инвеститори на супер-комотната куќа се неговите две малолетни…

(Видео) ЕК пoтвpди дeкa Македонија мoжe дa гo зaгyби бeзвизниoт peжим пopaди kpиминaлнaтa aфepa „Maфиja“ нa Заев и Спасовски
МАКЕДОНИЈА

(Видео) ЕК пoтвpди дeкa Македонија мoжe дa гo зaгyби бeзвизниoт peжим пopaди kpиминaлнaтa aфepa „Maфиja“ нa Заев и Спасовски

Аферата „Мафија“ доби меѓународни пропорции. Издавањето на официјалните пасоши и документи од страна на МВР на светски криминалци, нарко босови, мафијаши и припадници на ИСИС е загрозување на безбедносниот систем на другите земји, а не…

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина
МАКЕДОНИЈА

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на средба со висок дипломат од Киев и порача на Русија да го прекине своето „неоправдано“ воено концентрирање околу Украина. -Русија мора да го запре ова трупање војници…

Нема потреба повеќе да ни доаѓате во помош, ќе изгинеме за Македонија!“
МАКЕДОНИЈА

Нема потреба повеќе да ни доаѓате во помош, ќе изгинеме за Македонија!“

Се ближи годишнината од грозоморниот масакр кај Вејце каде осуммина бранители маченички си го дадоа животот во одбрана на суверенитетот и интегритетот на Македонија… Да се потсетиме на ликот и делото на ИЛЧЕ СТОЈАНОВСКИ, неговите…

Caшо Миjaлков доби уште осум години затвop еве ги деталите
МАКЕДОНИЈА

Caшо Миjaлков доби уште осум години затвop еве ги деталите

Основниот суд Скопје 1 му изрече единствена казна затвор во траење од 8 години на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков за злоупотреба на службената положба во случајот „Трезор“. Поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони…

ФОТО Грците се удрија со свој камен поглава поради Македонците
МАКЕДОНИЈА

ФОТО Грците се удрија со свој камен поглава поради Македонците

Истакнатиот грчки лингвист Манолис Тријантафилидис (1883-1959) напишал во 1915 година дека домородните жители во егејскиот дел на Македонија -- кој е под грчка окупација од времето на трагичната поделба на Македонија во 1913 година --…

Нови скандали поврзани со  Рашковски еве ги деталите
МАКЕДОНИЈА

Нови скандали поврзани со Рашковски еве ги деталите

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, открива дека секретарката на Драги Рашковски е една од тајните хонорарци на Владата која зeма хонорар од дури 38 000 денари. „38.000 хонорар за Ивана Митрова, инаку блиска на Драги Рашковски?Ајде нека…

Нови детали за аферата со пасошите големата афера создаде големи проблеми
МАКЕДОНИЈА

Нови детали за аферата со пасошите големата афера создаде големи проблеми

Врз основа на овие извештаи, Европската Комисија дава препораки. Неисполнувањето на условите може да биде основа за активирање на механизмот за суспензија на визите. Европската Комисија не го коментира случајот со фалсификуваните пасоши од С.…